Pergola vs. Markýza

Terasa nebo balkón je taková prodloužená ruka domu. Od jarních měsíců až do podzimu ji lze využívat k odpočinku a posezení s přáteli u sklenky vína a  dobrého jídla. Mnohdy se stává místem, kde trávíme více času než v obývacím pokoji. Stačí ale mírný déšť nebo ostré slunce a terasa se stane neobyvatelnou. Vhodným zastíněním si můžeme terasu „obrnit“ proti nepříznivému počasí a prodloužit si čas strávený venku. V dnešním článku se podíváme, jaké jsou rozdíly mezi pergolou a venkovní markýzou, a který z výrobků je vhodný právě pro Vás.

Hlavní.jpg Main.jpg
Klasická pergola Kazetová markýza

 

V první řadě si musíte určit, k čemu a kdy chceme terasu využívat. Je zastínění na terase určené jen k ochraně  proti slunci nebo chcete přikrýt terasu i před deštěm.

Ochrana proti slunci

Celou zimu se těšíme na slunce, ale v létě může nastat situace, kdy jsou ostré sluneční paprsky až nepříjemné. Rozpalují nejen podlahu na terase, ale i posezení. Co možná ale nevíte a nezdůrazňuje se tak často, je ale také negativní vliv slunečního záření na interiéry. Jedním z problémů je ostré ozáření monitorů počítačů a televizí, které znemožňuje práci nebo zábavu. Druhým z problémů je pak blednutí koberců, výmalby a potahů.

 Proti slunečním paprskům vás skvěle ochrání jak pergola, tak markýza. Obě řešení jsou určené hlavně pro ochranu před sluncem.

Ochrana proti dešti

Déšť už je trošku jiná kapitola. Markýza není určena pro ochranu proti dešti, ale mírný déšť zvládne. Její odolnost vůči dešti jsme popisovali v jednom z našich minulých článků.

Pokud je pro vás ochrana před deštěm důležitým parametrem, určitě se podívejte na pergolu Linia. Ta má potah vyrobený z PVC a je vybavena i dodatečným těsněním. Pergola tak před deštěm skvěle ochrání.

Jelikož déšť ve většině případů doprovází déšť i vítr, pergola může být navíc doplněna i o boční stěny a terasa se tak stane téměř nedobytnou (alespoň co se počasí týká).

Ochrana proti větru

Vítr je strašákem pro všechny markýzy. Jelikož na markýzu a její uchycení působí páka a je nestabilní, může ji nepříjemně rozhýbat a dokonce poškodit. Proto doporučujeme markýzy doplnit i o otřesová nebo větrná čidla, která zvládnou markýzu ochránit.

Pergoly si s větrem poradí lépe. Potah je ze všech stran zpevněn konstrukcí, která ho dokonale podporuje. Snese tak až 3x silnější vítr než markýza. Každou pergolu lze navíc doplnit i o boční stěny, které zastíní nízké slunce a zkrotí i boční vítr.

Výběr podle možností stavby

Ať už chcete chránit před sluncem nebo deštěm, poslední slovo má stavba. Odborný Velký rozdíl mezi je konstrukce. Markýza je upevněna přímo na dům a nevyžaduje žádnou dodatečnou konstrukci, díky čemuž nebrání pohybu po terase.

Naopak pergola je vybavena pevnou konstrukcí, která je ukotvena i do země. Právě proto je daleko odolnější než markýza, ale vše je vykoupeno sloupy na terase.

Resumé…

Pokud sháníte ochranu terasy především před ostrým sluncem, postačí Vám naprosto bez problémů klasická markýza. Pokud chcete využívat terasu i při dešti, větru i jiných rozmarech počasí, doporučujeme sáhnout po pergole.

Potřebujete poradit s výběrem? Kontaktujte nás.