Realizace podvěsné pergoly Latin v domě, který vyhrál cenu za stavbu roku

Dům v Ropici ve Slezsku je zajímavý z více důvodů. Jedním z důvodů je myšlenka domu. Pod jednou střechou se tady rozhodli společně bydlet rodina architekta i s rodiči. Vznikl tak netradiční vícegenerační koncept rodinného bydlení s výhledem na krásnou krajinu Beskyd.

Realizace pergoly Latin - celkový pohled na dům

Každá z obytných jednotek má svůj samostatný vchod, terasu s výhledem do přírody a tak potřebné soukromí. Všechny byty jsou také dostatečně prosluněné a tak i přirozeně vyhřívané. Protože je dům nízkoenergetický, investice do technologií byly sdílené. Každá bytová jednotka je navíc bezbariérová, takže ať potřebují obyvatelé dětský kočárek nebo později invalidní vozík, vše je připraveno pro naprostý komfort.

Dům

Dům, který vyhrál cenu za stavbu roku

První samostatně stojící dům o dvou bytových jednotkách je rozdělen na dvě „kostky“ navazující jedna na druhou. Druhý dům je pak samostatnou přízemní jednotkou. Provedením se neliší od prvního domu – jsou použité stejné materiály, ale opticky je „rozbitý“ vystoupením z půdorysu.

 

Dům je zajímavý i povrchem - strukturovaná omítka je kombinovaná se dřevem obkládanou fasádou. Dům má působit nenápadně až nevýrazně, nerušit okolní přírodu. Zároveň však jsou dominantou staveb velká okna, takže se obyvatelé cítí jako uprostřed přírody.

 

Okna jsou opatřená předokenními žaluziemi a terasám vévodí dřevěné pergoly. Kombinace moderních technologií a vzhledu se dřevem, tj. přírodním materiálem a také umístění v unikátní přírodě, zřejmě rozhodli o tom, že tento dům získal hlavní cenu v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2013 v kategorii stavby pro bydlení.

 

Stínění

Dřevěné pergoly poskytují velkorysý prostor pro odpočinek na zahradě. Bez vhodného zastínění by však komfort obyvatel domu nebyl zdaleka úplný. Zadáním pro naši firmu bylo odstínit pergoly bez zbytečných bytelných konstrukcí. Pergoly musely ladit s okolním prostředím, navazovat na konstrukci dřevěných pergol a nijak nepotlačit krásu dřeva i samotných domů.

Volba padla na Pergolu Latin ve variantě podvěs. Pergola Latin je univerzální zahradní pergola jednoduchého, ale elegantního vzhledu. Je to klasická pergola baldachýnového typu. Slouží přesně k účelu zahradní pergoly – chránit před sluncem v letní sezoně.

Pergolu lze namontovat volně do prostoru, ke zdi domu i jako dodatečné zastínění do již stojící pergoly. Maximální rozměr je 6x6 metrů ve variantě podvěsu nebo 5x5 m ve variantě samostatně stojící. Jednotlivé moduly lze skládat k sobě a tak dosáhnout téměř jakéhokoliv rozměru a dokonce i tvaru.

Pergola Latin v celé své kráse

Každá terasa, každý dům je unikátní. Pergola Latin je výtečná právě v tom, že je tak flexibilní a přizpůsobivá. Je potřeba vždy zohlednit jak design domu, tak technické možnosti dané lokality i povětrnostní podmínky a vlivy. Celou škálu pergol si můžete prohlédnout na zde.

Realizace dalších objektů třineckého ateliéru Petit Atelier pak naleznete na stránkách https://www.petitatelier.cz/.

 

Údaje o stavbě

Název RD Ropice

Zhotovitel Stavorenol, s.r.o. Třinec

Autor návrhu objektu Jan Beneš, Petit Atelier

Výstavba probíhala v letech 2010 až 2012

Zastavěná plocha 148 m2 a 110 m2

Poptat produkt

Dobrý den, mám zájem o produkt ........v přibližném rozměru šířka x vyložení mm. Prosím o cenovou kalkulaci.