Jak zazimovat markýzu

Dlouho relativně teplé a příznivé počasí klamalo řadu uživatelů markýz a pergol. Málo deště a mrazu svádělo nepřemýšlet nad horšími časy a starat se o zazimování markýzy. Snad jste zazimovali bazén, venkovní vodu, zahradní domek apod., ale i nábytek na terase a markýza, která v létě terasu zastiňuje, si zaslouží řádnou péči.

Venkovní markýza je oblíbeným řešením pro odstínění teras a balkonu. Kromě slunce nás některé markýzy – zejména tedy pergoly, chrání i před letní přeháňkou.

Main.JPG

Co udělat nejprve

Bez ohledu na typ markýzy – otevřenou, kazetovou, svislou nebo výklopnou – prvním krokem musí být její očista. Nejprve lehce omyjte teplou vodou se saponátem konstrukci markýzy. Pak se vrhněte na potah. To je už vyšší odborná, a proto se doporučuje jen přiměřená základní péče.

Markýzová látka je oboustranně impregnovaná, aby chránila i před mírným deštěm, přesto zásadně NEdoporučujeme čistit ji silným proudem vody nebo vapkou. Dokonce výrobci látek takové čištění výslovně zakazují a existují metody zkoumání porušení struktury látky vinou vysokotlakého mytí. Takový potah pak ztrácí záruku, neboť narušená struktura vlákna nemá již deklarované vlastnosti, může se natáhnout, prověsit a také protékat.

Doporučuje se čistění vlažnou mýdlovou vodou a krouživými pohyby jemně potah očistit. 

9551Z - Copy.jpg

Důležité je po jakémkoliv čištění nechat potah pořádně proschnout před stočením látky na válec. V opačném případě by mohlo dojít ke zplesnivění.

Starejte se o svou markýzu a ušetříte náklady na případnou výměnu potahu. Pokud si nevíte rady, zavolejte nám, poradíme vám.

Pokud si přejete zachovat krásu vaší markýzy co nejdéle, zejména pak barevnost a funkčnost potahu, doporučujeme zakoupit si kazetovou markýzu – potah je schovaný v kazetě vždy, kdy ji nebudete používat i po celou zimu, zůstane dlouho zářivý a funkční. 

Kontrola „hardware“ aneb jde do tuhého

Na řadu přichází kontrola konstrukce. Než markýzu definitivně pošleme k zimnímu spánku, je potřeba zkontrolovat také šroubové spoje, klouby ramen, vodící kolejnice u výrobků typu Climavelum či Veranda Box. Přesvědčíme se, že nikde nezapadalo listí, mech nebo větvičky.

Nejen na zimu, ale i v průběhu sezony, mějte dálkové ovládání markýzy bezpečně uloženo mimo běžný dosah, zejména dětí. Náhodné spuštění markýzy v nevhodnou dobu, například pokud někdo stojí na terase v trase markýzy, za větru, při dešti apod., je skutečně nebezpečné.

Na zimu ovladač uložte do šuplíku. Tím se vyhnete nechtěnému vytažení markýzy v zimě, ale také hledání ovladače při prvních jarních paprscích.

Naše společnost poskytuje také servisní prohlídky. Pokud si nejste jisti stavem markýzy nebo si ji chcete před novou sezonou nechat prohlédnout jako auto v servise, napište nám a sjednejte si servisní prohlídku.

Kontaktní formulář

Dobrý den, mám zájem o produkt ........v přibližném rozměru šířka x vyložení mm. Prosím o cenovou kalkulaci.