Jak připravit zahrádku restaurace na sezónu?

zastineni-restaurace.JPGAčkoliv je stínící technika spjatá spíše se soukromým sektorem, v gastronomii hraje významnou roli. Slouží především jako ochrana zákazníků před ostrým slunečním zářením nebo forma reklamy a zviditelnění. Pokud budete mít na výběr mezi zastíněnou zahrádkou a zahrádkou plnou slunce, kterou si vyberete? Pravděpodobně zamíříte do zastíněného prostoru, přeci jen slunce v očích, pot při jídle i zteplalé pivo nejsou zrovna známkou příjemného posezení.

Vybrat vhodné stínění pro zahrádku není jednoduché, každá terasa je jiná a žádá si jinou variantu. V tomto segmentu se příliš nevyplatí rozhodovat se podle ceny. V tomto článku Vám popíšeme, jaké faktory byste měli při výběru zastínění zvážit.

Orientace zahrádky

Prvním z faktorů, který patří mezi ty nejdůležitější je jistě orientace na světové strany. Jižní strana bude vždy vystavena slunečnímu svitu nejvíce. Slunce bude navíc kolem terasy „cestovat“. Je nutné myslet nejen na zastínění ze střešní, ale i boční části. Určitě je vhodné dívat se na variabilitu zastínění, aby bylo možné ho vhodně upravovat.

Naopak severně orientovaná zahrádka může stejně jako zahrádka na návětrné straně trpět chladem. Některé typy zastínění lze doplnit o boční krytí průhlednou fólií, která terasu ochrání před větrem a chladem, ale zároveň umožní pohled ven. Díky tomuto zlepšení se také může prodloužit sezóna na terase a stane se použitelná v podstatě od jara do podzimu.

Trendy

Volný čas na čerstvém vzduchu. To je trend dnešní doby, a to téměř za každého počasí. Jistě jste si všimli, že pokud má restaurace zahrádku, uvnitř bude minimum lidí a většina si bude užívat čerstvý vzduch. Stínění tak musí splňovat i ochranu proti dešti, což není primární úlohou markýz. Výrobci stínění se tak musí přizpůsobovat poptávce a nabízet řešení, které umožní restauratérům a hoteliérům mít otevřenou zahrádku i při nepříznivém počasí například za použití zastínění bočních stran, infrazářiči nebo plynovými lampami.

Mezi taková řešení patří Pergola Linie s potahem z kvalitního vrstveného PVC a integrovaným odtokem vody. Pergolu Linii lze uzavřít ze všech stran roletami či systémem z bezpečnostního skla. Pergolu lze doplnit o osvětlení nebo infrazářiče. Velmi snadno tak vytvoříte na terase téměř celoroční prostor bez zásahu do stavby.

Pergola Linie

Pergola Linie

Tam, kde majitelé restaurací nebo hotelů nemohou vůbec zasahovat do konstrukce restaurace či jejího okolí, ocení kvalitní slunečníky Prostor, které jsou unikátní boční stojnou nohou. Tento moderní kousek totiž počítá s maximálním využitím prostoru přímo pod slunečníkem. Pohyb obsluhy, vozíčkářů či kočárků tak není ničím limitovaný.

Možnost flexibilního umístění samostatně stojících markýz, relativně snadná a rychlá montáž i demontáž a zakrytí velkých ploch je přesně to, splňuje markýzový přístřešek. Dvě horizontální markýzy s kloubovými rameny synchronně vyjíždějí z ocelového rámu krytého stříškou. Přístřešek lze kotvit do jakéhokoliv povrchu pomocí speciálních hliníkových patek nebo zatíženy okrasnými květináči.

Markýzový přístřešek

Markýzový přístřešek

Nosné sloupy jsou po stranách přístřešku, prostor pod markýzami je tak maximálně využitý. Přístřešek je velmi kompaktní a umožňuje maximální využití zahrádky nebo terasy.

Různých řešení jsou desítky. Například pro zastínění zimní zahrady luxusní restaurace Brick pub v Bratislavě jsme využili markýzu na zimní zahrady Veranda Box.

Pergola Veranda Box

Pergola Veranda Box

Nejvýznamnějším trendem však zůstává důraz na kombinaci designu, kvality, odbornosti a citu pro genius loci místa.

Ovládání

Jednoduchost ovládání je klíčem k oblíbenosti zahrádky nejen u návštěvníků, ale hlavně u obsluhy. Motoricky ovládané zastínění sice je o něco dražší, ale pro komfort ovládání i dámskou obsluhou a rychlost stažení i více markýz naráz se při náhlém zhoršení počasí jistě vyplatí. Navíc má motorizace i další neskromnou přednost – ochrání samotnou markýzu. Při průtrži se může markýza sama zatáhnout a předejít tak zlomení ramen a v nejhorším případě i zranění.

Uvažujete i vy nad zastíněním zahrádky? Podívejte se na různé druhy zastínění nebo nám rovnou zašlete nezávaznou poptávku níže.

 

Poptat produkt

Dobrý den, mám zájem o produkt ........v přibližném rozměru šířka x vyložení mm. Prosím o cenovou kalkulaci.