Jak je to s markýzami a deštěm?

Markýzy a déšť – to je nikdy nekončící, ale velmi moderní téma. Nikdy v historii nebyl déšť s markýzami spojován. Ani dnes v jižních státech, odkud většina markýz pochází, déšť není téma. A není to rozhodně proto, že by v Itálii nebo ve Španělsku nepršelo. Markýzy a pergoly jsou totiž protisluneční zařízení – tedy zařízení chránící uživatele před sluncem. Před deštěm nás chrání deštník, střecha nebo pohodlí našeho domova.

Markýza

Proč není markýza ideální pro ochranu před silným deštěm?

 

Je to prosté. Markýzy jsou sice vyrobeny z hliníku, ale potah je textilie. Jako každý textil má i markýzová látka své hranice nepromokavosti – tzv. vodní válec. Ten může být velice vysoký a tkanina sama o sobě může vydržet. Například tkaniny potažené PVC vydrží i sníh. Problémem je však váha vody a sněhu.

Pokud není na markýze nastaven dostatečný sklon, může se vytvořit takzvaná vodní kapsa – vodu tedy potah zachytí, takže se po určité době vytvoří taková vana. Ta působí svou vahou na ramena markýzy. Markýzy a potahy nejsou koncipovány k udržení takové váhy a ramena se mohou pod tíhou vody zbortit.

A pak je tady vítr. Přemýšlejte a vzpomeňte si, kdy naposledy pršelo a zároveň nefoukal vítr. Tedy vítr rozprašuje déšť a voda „prská“ okolo, a to i pod markýzu. Pak voděodolnost potahů nemá žádný význam, protože pod markýzou či pergolou nebude možné komfortně posedět.

Představme si například v našich podmínkách 30 cm napadaného sněhu. Může napadat na vytaženou PVC pergolu – ale pokud sníh neroztaje (ať už přirozeně nebo vyhříváním pergoly), pak na pergole zůstane, zatvrdne a může vážit například i 100 kg. Na takovou zátěž nejsou pergoly koncipovány.

Z toho všeho vyplývá, že markýzy jsou určeny pro používání za slunečného počasí a maximálně mírného deště.

Kvalita potahu se vždy vztahuje a testuje na vlastnosti při ochraně před UV zářením, stálobarevnost a propustnost slunečního záření. Přesto i markýzové látky snesou mírný déšť. Aby mohla dešťová voda pohodlně odtékat z markýzy, musí být dodržen minimální sklon konstrukce 15o a zároveň musí být látka dokonale napnutá, aby nevznikaly kapsy s vodou. Vhodné vypnutí látky vám pomůže dodržet například elektromotor.

Pokud potah markýzy zmokne, je třeba co nejdříve markýzu vysunout a nechat potah řádně vyschnout.

Všechny markýzové látky jsou vyrobené z akrylu ošetřeného nanotechnologií. Takto impregnovaná tkanina odolává špíně, vlhkosti a plísni, ale i mírnému dešti.

K ochraně před deštěm jsou k dispozici potahy z PVC, jaké můžete vidět například u naší pergoly Linie. Variantou jsou pak různé verze celohliníkových pergol s pevnými nebo naklápěcími lamelami. Je potřeba ale vzít v potah finanční investici v kombinaci s faktorem větru a deště.

Poptat produkt

Dobrý den, mám zájem o produkt ........v přibližném rozměru šířka x vyložení mm. Prosím o cenovou kalkulaci.