Jaké čidlo vybrat pro ovládání markýzy?

 

Naše životy se automatizují a ovládání markýz nezůstává pozadu. Právě naopak. Trendem jsou tak zvané inteligentní domy, kde můžete pomocí tabletu nebo chytrého telefonu ovládat vytápění domu, klimatizaci a právě třeba i stínicí techniku. A není to žádné sci-fi si před odjezdem z práce na telefonu navolit vytažení markýzy nebo pergoly, abyste po příjezdu domů měli terasu přichystanou k odpočinku.

Spěcháte ráno do práce? Není problém.  Po cestě do práce si můžete například v zácpě na tabletu stáhnout všechny předokenní rolety a zatáhnout markýzu, protože v rádiu hlásili na odpoledne déšť.

Ale pojďme se vrátit na začátek. Co to vlastně automatika pro markýzy je, k čemu slouží a je vhodná i pro Vás?

Vhodná čidla umožňují automatizaci ovládání markýz. Výběrem sensorů si zpříjemníte pobyt na terase, ale zároveň ochráníte markýzu před poškozením například při nenadálém větru nebo dešti. Jste citliví na sluníčko? Markýzy mohou reagovat i na sluneční záření. Jaká základní čidla tedy nabízíme?

Větrné čidlo

Bezdrátové větrné čidlo je určené především pro ochranu markýzy. Představte si situaci, že sedíte na terase a užíváte si odpolední kávy. Náhle zjistíte, že musíte odjet. Na cestě si vzpomenete, že jste zapomněli stáhnout markýzu a zároveň se blíží silná bouřka. V tento okamžik riskujete poničení markýzy v hodnotě i několika desítek tisíc. Jestliže máte u markýzy větrné čidlo, nemusíte se zničení obávat. Čidlo dá pokyn elektromotoru a ten markýzu jednoduše stáhne.

Větrné čidlo měří a vyhodnocuje sílu větru a podle jeho rychlosti může markýzu stáhnout. Čidlo lze nastavit až na 3 různé rychlosti a připojit i další zařízení. Můžete tak na základě rychlosti větru nechat stáhnout například i venkovní rolety. Čidlo by mělo být umístěno na místě, kde je zajištěno volné proudění vzduchu a kde je síla větru obvykle největší.

 Větrné čidlo

Větrné čidlo Somfy EOLIS WIREFREE io

Je ale potřeba upozornit na několik důležitých faktů. Větrná čidla nejsou schopná reagovat na silný nárazový vítr. Pracují na základě vyhodnocování rychlosti větru, a tedy markýzu zatáhnou, když vítr přesáhne „povolenou rychlost“. V případě náhlého silného větru však zareagovat nestačí. Vítr je navíc přírodní živel a nelze jej naprosto zkrotit či kontrolovat. Proto se mohou větrné víry točit v jiné než obvyklé směry. Proto je někdy za vhodnější považováno otřesové čidlo.

K větrné automatice se vyjadřuje přímo výrobce čidel, které nabízíme, společnost Somfy.

Jaká je garantovaná spolehlivost ochrany proti větru v %?

Spolehlivost ochrany proti větru není tímto způsobem definována. Při řešení spolehlivosti ochrany pomocí větrné automatiky je nutné brát v úvahu následující fakta:

-    Umístění větrného čidla. V místě instalace čidla se mohou vyskytnout turbulence a další aerodynamické jevy, které ovlivní činnost čidla a mohou reakci řídicího systému prodloužit. Tyto jevy jsou z velké části předem neurčitelné a závisí na okamžité rychlosti a směru větru, členitosti fasády, okolní zástavbě a mnoha dalších, předem neznámých vlivech.

-    Rychlost svinování markýzy (vytahování žaluzií) po vydání povelu k jejímu vytažení. Přemístění vysunuté markýzy (spuštěné žaluzie) do ochranné polohy trvá určitou dobu, která závisí na výsuvu markýzy, resp. délce žaluzie, a je řádově desítky sekund. Po celou tuto dobu je markýza (žaluzie) stále vystavena účinkům větru a může být poškozena. S ohledem na výše uvedené skutečnosti není možné zkonstruovat ochranu proti větru, která by ochránila markýzy a žaluzie v případě náhlých a prudkých poryvů větru, vysoce překračujících odolnost výrobku, stanovenou výrobcem.

Otřesové čidlo

Otřesové čidlo má stejnou funkci jako větrné čidlo. Jen se používá především v případech, kde nelze využít větrný sensor. Otřesové čidlo se instaluje přímo na markýzu a vyhodnocuje vibrace markýzy. Účinné čidlo měří na principu akcelerometru. Ten se využívá především ve stabilizátoru u fotoaparátu nebo v mobilních telefonech. Čidlo snímá otřesy všemi směry (3D). Otřesové čidlo reaguje lépe, protože je umístěné přímo na výpadovém profilu markýzy. Není tedy závislé na správném umístění čidla, které se ne vždy musí podařit vzhledem k nepředvídatelnosti větru – jeho síly a hlavně směru foukání.  

Otřesové čidlo 

Otřesové čidlo Somfy EOLIS WIREFREE RTS

 

Sluneční sensor

Sluneční čidlo není určeno pro ochranu markýzy, ale především pro ochranu přehřívání terasy i interiéru a pro komfort uživatelů.Velmi nenápadné čidlo v každém okamžiku vyhodnocuje sílu slunečních paprsků. V případě překročení nastavených hodnot markýzu vytáhne a zabrání přehřátí terasy. To ale není vše. Jakmile síla slunečního svitu klesne zpět pod nastavenou hodnotu, čidlo pošle impuls motoru a ten markýzu zase stáhne.

Čidlo využijete například v případě, když chcete mít terasu vždy připravenou na příjemné posezení.

Sluneční čidlo 

Bezdrátové sluneční čidlo Somfy SUNIS WIREFREE RTS

 

U všech automatik je také potřeba počítat s tím, že jak automatika, tak zejména motor, mají určitý čas potřebný k fungování. Například změnu směru pohybu markýzy nelze také provést okamžitě. Motor potřebuje čas k přemýšlení a k přenastavení, tedy jeho odezva je cca 10 sekund. Pokud tedy například markýza jede směrem ven a zafouká vítr, dostane motor pokyn k zatažení z povětrnostního čidla, ale tato akce proběhne po určité odezvě, která může při silném větru již znamenat problém.

Počítat také musíme s výpadky elektrického proudu. Od toho jsou pak motory s nouzovou klikou, které umožňují s elektricky ovládanými markýzami manipulovat i při výpadku elektrického proudu. Jednoduše nasadíte nouzovou kliku a ručně markýzu zatáhnete. Tyto motory dodáváme k určitým typům markýz.

Poptat produkt

Dobrý den, mám zájem o produkt ........v přibližném rozměru šířka x vyložení mm. Prosím o cenovou kalkulaci.